09.05.2025; 17:00 - 18:00; Cankarjev dom, Prešernova cesta 10, 1000 Ljubljana
Prijazno vabljeni na predavanje prof. dr. Franca Pohlevna z naslovom Okoljski vidiki predelave in rabe lesa, ki bo v petek, 9. maja 2025, ob 17. uri Cankarjevem domu (Prešernova cesta 10, Ljubljana).
Ob razstavi Čar lesa 2025, ki bo v Cankarjevem domu v Ljubljani na ogled od 5. maja popoldne do 11. maja 2025, bo prof. dr. Franc Pohleven izvedel predavanja z naslovom Okoljski vidiki predelave in rabe lesa. Po predavanju bo poslušalce vodil po razstavi.

Predavanje sodi v cikel, ki ga organizira Naravoslovno-tehniški odsek Slovenske matice.
Izvedbo predavanja je finančno podprla Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS.
Franc Pohleven je upokojeni zaslužni redni profesor Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Najprej je raziskoval mikorizo, po letu 1990 pa preučuje lesne škodljivce (lesne glive in insekte) ter razvija okolju prijazne postopke in sredstva zaščite lesa, zlasti predmetov ter objektov kulturnozgodovinske dediščine in biotehnologijo višjih gliv. S teh področij je v Sloveniji organiziral štiri mednarodne znanstvene kongrese. Bil je vodja Slovenske gozdno lesne tehnološke platforme (SGLTP), v okviru EU pa član odbora Forest-Based Sector Technology Platform. Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je bil predsednik Sveta za gozdno-lesno verigo, na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo pa član delovne skupine Gozd-les. Je izredni član Inženirske akademije Slovenije (IAS).
V številnih nacionalnih, COST, bilateralnih in drugih mednarodnih projektih je tesno sodeloval z znanstvenimi inštitucijami doma (IJŠ, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo, UM) in v tujini – z Imperial College v Londonu, Technische Universität na Dunaju in Bundesforschungs-anstalt für Forst- und Holzwirtschaft v Hamburgu, s področja konservatorstva in biotehnologije pa z Metropolitanskim muzejem v New Yorku in s Smithsonian muzejem v Washingtonu. Na področju gojenja užitnih in zdravilnih gliv je z bilateralnimi projekti sodeloval z Edible Mushroom Institute v Šanghaju. Je avtor številnih znanstvenih in strokovnih člankov ter soavtor več patentov, od katerih sta dva prešla v industrijsko proizvodnjo.
Že vrsto let se prostovoljno zavzema za popularizacijo predelave in rabe lesa za izdelke ter objekte. Od leta 2009 v Cankarjevem domu in po Sloveniji organizira razstave ter prireditev Čar lesa, katerih namen je ozaveščati javnost o pomenu lesa za obvladovanje podnebnih sprememb, varovanju okolja in zdravja ljudi. Predlagal je, da se 13. maj razglasi za Mednarodni dan lesa.
Pridržujemo si pravico do spremembe programa. Informacije o dogodku lahko preverite na spletni strani Slovenske matice ali nas pokličete na 01 422 43 45.