Matica pod zvezdami

16.12.2022; 18:00 - 19:15; Dvorana Slovenske matice, 1. nadstropje, Kongresni trg 8, 1000 Ljubljana


Vljudno vabljeni na pogovor o prevodu Petrarcovih Pisem v antiko, ki bo potekal v petek, 16. 12., ob 18.00 uri v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana. V pogovoru o prevajanju pisem Francesca Petrarce prijateljem bosta sodelovala prevajalca dr. Brane Senegačnik in Anja Božič. Pogovor bo osredotočen na Petrarcov odnos do antike in tudi na njegov humanizem. Dogodek bo z glasbeno spremljavo obogatil prof. Boris Šinigoj.
Dogodek je del projekta literarnih prireditev, ki ga sofinancira Mestna občina Ljubljana.

Zbirka Prevodi iz svetovne književnosti
Francesco Petrarca: Pisma v antiko
Prevedla: Anja Božič in Brane Senegačnik
Spremno besedo napisala: Anja Božič
Francesco Petrarca (1304–1374) je bil eden najpomembnejših italijanskih književnikov 14. stoletja. Slovi kot začetnik in mojster sonetizma in je po svoji vplivni zbirki Poezije (Canzoinere) tudi najbolj poznan. Petrarca velja za enega izmed začetnikov evropskega humanizma in si je skladno s tem slavo in ugled skušal pridobiti predvsem prek svojih latinskih del. Pesniški venec in naziv poeta laureatus si je tako pridobil s svojim nedokončanim latinskim epom Africa, poleg tega pa je avtor številnih, predvsem filozofskih spisov (Secretum, De Vita Solitaria, De Remediis Utriusque Fortunae, Itinerarium). V latinščini je napisal tudi številna pisma, ki jih je po vzoru Senekovih pisem Luciliju in Ciceronovih pisem Atiku oblikoval v dve obsežni zbirki.
Pričujoči izbor temelji na zadnji (XIV.) knjigi zbirke, v kateri se zvrsti serija devetih pisem antičnim avtorjem: Ciceronu (dve pismi), Seneki, Varonu, Kvintilijanu, Liviju, Aziniju Polionu, Horaciju, Vergiliju in božanskemu Homerju, dodani pa sta še dve uvodni, pojasnilni pismi in zaključno pismo Sokratu oz. Petrarcovemu prijatelju Ludwigu van Kempnu, literarnemu naslovniku zbirke. Ta pisma se osredotočajo predvsem na Petrarcov odnos do antike, pričujoči izbor pa jim pridaja še nekatera druga pisma, ki dodatno odsevajo pesnikov humanizem, npr. o odnosu do poezije, knjig in znanja, afiniteti do posameznih avtorjev, skrbi zaradi minevanja časa, in dajejo splošne nasvete za življenjsko naravnanost.
Knjiga bo izšla s podporo Javne agencije za knjigo Republike Slovenije.

Pridržujemo si pravico do spremembe programa. Informacije o dogodku lahko preverite na spletni strani Slovenske matice ali nas pokličete na 01 422 43 45.

Košarica je prazna