Matica pod zvezdami

29.03.2023; 18:00 - 19:00; Dvorana Slovenske matice, 1. nadstropje, Kongresni trg 8, 1000 Ljubljana


Vljudno vabljeni na literarni večer O Plotinu in novoplatonizmu, ki bo v sredo, 29. marca, ob 18. uri v dvorani Slovenske matice na Kongresnem trgu 8/I v Ljubljani.
Doc. dr. Sonja Weiss je skoraj desetletje posvetila prevajanju Plotinovih spisov, ki so v treh zvezkih pod naslovi Zbrani spisi I, II in III med letoma 2016 in 2022 izšli pri Slovenski matici. Za prevod drugega dela njegovih traktatov je prejela tudi Jermanovo nagrado. V pogovoru z urednikom knjig prof. dr. Markom Uršičem in poznavalcem platonističnih odmevov v poznejši, zlasti renesančni filozofiji doc. dr. Igorjem Škamperletom bo predstavila svoja spoznanja o Plotinu in novoplatonizmu, dileme pri prevajanju njegovih besedil in pomen njegove filozofije za današnji čas.

Dogodek je del projekta literarnih prireditev, ki ga sofinancira Mestna občina Ljubljana.

Zbirka Filozofska knjižnica
Zbrani spisi III
Prevod, spremna beseda in opombe: Sonja Weiss
Uredil: Marko Uršič
Tretji in zadnji del Plotinovih Zbranih spisov, ki v slovenskem prevodu dr. Sonje Weiss in pod uredništvom dr. Marka Uršiča izhajajo od leta 2016, vsebuje traktate 34–54, kar je slaba polovica opusa, v katerem avtor s svojo obravnavo temeljnih metafizičnih in etičnih vprašanj premika meje antične filozofije, zlasti platonizma, iz katerega se tako rodi novoplatonizem. Njegova razmišljanja o zlu, svobodi, sreči, (samo)spoznanju, ljubezni in najvišjem Dobrem so zaznamovala srednjeveško, renesančno in moderno filozofijo ter ostajajo aktualna še danes.
Knjiga je izšla s podporo Javne agencije za knjigo Republike Slovenije.

NAKUP

Zbirka Filozofska knjižnica
Zbrani spisi II
Prevod, uvodne besede in opombe: Sonja Weiss
Spremna beseda: Marko Uršič
Druga knjiga slovenskega prevoda Plotinovih Zbranih spisov obsega traktate, ki so po kro-nološkem vrstnem redu oštevilčeni od 22 do 33. Teh dvanajst traktatov je Plotin zapisal v svojem zrelem in, lahko rečemo, tudi najbolj ustvarjalnem obdobju, ko je bil star okrog šestdeset let. Izbrani traktati tvorijo niz Plotinovih vélikih in najbolj odmevnih razprav, ki jih lahko razvrstimo v štiri tematske sklope (22–24, 25–26, 27–29 in 30–33). V tem obdobju je Plotin miselno izpopolnil in tekstovno obrusil svoj osrednji filozofski nauk o treh izvornih hipostazah: o Enem, Umu in Duši. Prevodnemu besedilu je prevajalka doc. dr. Sonja Weiss dodala Uvodne besede, vsebinske povzetke posameznih traktatov in ga dopolnila z nujnimi opombami, spremno misel h knjigi pa je prispeval prof. dr. Marko Uršič.
Knjiga je izšla s podporo Javne agencije za knjigo Republike Slovenije.

NAKUP

Zbirka Filozofska knjižnica
Zbrani spisi I
Prevod, uvodne besede in opombe: Sonja Weiss
Uredil in uvodno razpravo napisal: Marko Uršič
Plotin (3. stol. n. š.) je najpomembnejši filozof pozne antike, ki je sintezno povezoval Platonovo filozofsko izročilo z Aristotelovim, stoiškim idr., hkrati pa je utemeljitelj novo platonizma. Že v antiki je veljal za najpomembnejšega Platonovega interpreta, njegova izvirna misel, v katero je ovil svoje interpretacije starih filozofov, pa ga je napravila za vodilnega misleca poznejših stoletij, predvsem evropskega humanizma in renesanse, ki sta ga spoznala prek latinskega prevoda Marsilia Ficina. V moderni dobi Plotinove Eneade (»Deveterke«, tj. šest snopičev po devet filozofskih razprav) ostajajo (poleg Platonovih in Aristotelovih) eden temeljnih tekstov antične filozofije in zadnjih nekaj desetletjih opazno raste zanimanje za Plotinov nauk o Enem ter umu in duši, človeški in vesoljni. Eneade, ki so Plotinovo »zbrano delo«, so tako prevedene že v mnoge moderne jezike, saj so nepogrešljivi del naše skupne filozofske in kulturne dediščine. V slovenščino so bile do sedaj prevedene le štiri razprave, zanimanje za Plotina v slovenskem prostoru pa še naprej raste.
Knjiga je izšla s podporo Javne agencije za knjigo Republike Slovenije.

NAKUP

Košarica je prazna