11.06.2025; 18:00 - 19:00; Dvorana Slovenske matice, 1. nadstropje, Kongresni trg 8, 1000 Ljubljana
Prijazno vabljeni na predstavitev filozofskega dela Lenarta Škofa Bog v postkrščanstvu, ki bo v sredo, 11. junija 2025, ob 18. uri v dvorani Slovenske matice (Kongresni trg 8/I, Ljubljana).
Bog v postkrščanstvu je materialna, elementarna in čutna teologija Boga po smrti ontoteološkega boga metafizike. Delo je sklepni del filozofske trilogije prof. dr. Lenarta Škofa, ki po njegovih delih Etika diha (2012) in Antigonine sestre (2018) v slovenski prostor prinaša izvirno monografsko delo, posvečeno filozofski teologiji. S prof. dr. Lenartom Škofom, filozofom in religiologom, predstojnikom Inštituta za filozofske in religijske študije na ZRS Koper ter dekanom Fakultete ISH pri Univerzi Alma Mater Europaea, ki je leta 2022 prejel tudi Zoisovo priznanje za izjemne dosežke na področju filozofije in etike, ter z akad. prof. dr. Tinetom Hribarjem se bo pogovarjala tajnica-urednica Slovenske matice doc. dr. Ignacija Fridl Jarc.

Dogodek je del programa literarnih prireditev, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
Zbirka Slovenska filozofska misel
Lenart Škof: Bog v postkrščanstvu
Delo je sklepni del filozofske trilogije Lenarta Škofa – po Etiki diha (SM, 2012) in Antigoninih sestrah (2018). Knjiga v slovenski prostor prinaša izvirno monografsko delo, posvečeno filozofski teologiji, pri čemer se avtor v knjigi ukvarja tudi z aktualnimi vprašanji prepleta kvantne fizike in filozofske teologije v obliki nove kvantne teologije. Nova terminologija v knjigi se navezuje na elementarno filozofijo (ki jo v Sloveniji že dlje časa razvija avtor), filozofijo diha, sodobne filozofske študije magije ter v sklepu tudi na mistično filozofsko teologijo ljubezni. Bog v postkrščanstvu: elementarna filozofska teologija je delo na področju konstruktivne filozofske teologije. Izhaja iz širokega nabora virov, mislecev in tradicij ter je sintetično in ustvarjalno delo. Knjiga prinaša izviren argument o bogu, ki se napaja iz tokov novega materializma in sodobne filozofske teologije. Če eno izmed njenih osrednjih idej knjige, tj. tako imenovano tretjo dobo (»dobo duha«) razumemo kot »dobo diha«, se knjiga zavzema za novo in kreativno izkušnjo božanskega, izvirajočo iz elementov (zemlje, zraka, vode in ognja). Bog v postkrščanstvu je s tem materialna, elementarna in čutna teologija Boga po smrti ontoteološkega boga metafizike. Ponujena vizija boga, ki se navdihuje enako pri Luce Irigaray kakor pri Ludwigu Feuerbachu, je hkrati feministična in humanistična in v smislu svojega zavzemanja za novo okoljsko etiko zagovarja tudi možnost novega svetega zavezništva z naravo. S predstavitvijo in analizo klasičnih in sodobnih filozofij (Giordana Bruna, Arthurja Schopenhauerja, Ludwiga Feuerbacha, F. W. J. Schellinga in Maurice Merleau-Pontyja in Luce Irigaray) ter sodobnih mislecev filozofske teologije, kot sta John Caputo in Catherine Keller, je hkrati spekulativna in mitopoetična, saj se opira na nepričakovane, pozabljene ali zapostavljene vire, kot so vedska poezija in ameriški mormonizem ter na manj obravnavane, pozabljene ali marginalne osebnosti, kot sta Averroes in Amalric iz Bène.
Knjiga je izšla s finančno pomočjo Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.
Pridržujemo si pravico do spremembe programa. Informacije o dogodku lahko preverite na spletni strani Slovenske matice ali nas pokličete na 01 422 43 45.