Vabilo na predavanje Naravoslovno-tehniškega odseka

16.05.2023; 18:00 - 19:00; Dvorana Slovenske matice, 1. nadstropje, Kongresni trg 8, 1000 Ljubljana


Vljudno vabljeni na predavanje prof. dr. Zlatka Matjačića z naslovom Rehabilitacijska robotika, ki bo v torek, 16. maja 2023, ob 18. uri v dvorani Slovenske matice na Kongresnem trgu 8/I v Ljubljani.

Rehabilitacijski robot je naprava, ki omogoča urjenje in izvajanje gibalnih funkcij gibalno oviranim osebam. Posebno mesto v rehabilitacijski robotiki ima nevrorobotika, katere cilj je povečati intenzivnost terapije glede na običajne terapevtske postopke brez uporabe robotov. Pri urjenju hoje uporabljamo nosljive eksoskelete, robote, ki so v stiku samo s stopali hodeče osebe, ter sodelujoče robote. Specialni robotski mehanizmi omogočajo urjenje ravnotežja med vstajanjem, stojo in hojo. Rehabilitacijski roboti v splošnem pomagajo gibalno oviranim osebam pri izvrševanju želenega giba, vendar pa smejo nuditi pomoč le do najmanjše potrebne mere. Odlikovati se morajo z mehko haptično interakcijo v stiku z bolnikom, kar pomeni, da mora imeti robotski mehanizem visoko mehansko podajnost. Sodobni rehabilitacijski roboti preko povratne zveze in okolij navidezne resničnosti motivirajo rehabilitande za intenzivnejše urjenje, kar povečuje terapevtske učinke vadbe. Rehabilitacijski roboti morajo tako rehabilitandu kakor tudi terapevtu vlivati zaupanje v zanesljivost delovanja, hkrati pa morajo terapevta razbremeniti težkega fizičnega napora ter omogočati merjenje in objektivno evalvacijo učinkov urjenja.
V predavanju se bomo najprej seznanili z nekaterimi obstoječimi rehabilitacijskimi roboti in eksoskeleti, ki se uporabljajo v klinični praksi za urjenje in asistenco pri hoji. Sledil bo pregled zaokrožene celote študij s področja razvoja in uporabe rehabilitacijske robotike za merjenje in urjenje vzdrževanja dinamičnega ravnotežja med hojo, ki smo jih opravili na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča. Predstavili bomo tudi evolucijo sprememb rehabilitacijskega robota za merjenje in urjenje dinamičnega ravnotežja med hojo od kompleksne in drage haptične naprave, ki je primerna zgolj za raziskovalne namene, do enostavnega modularnega sistema, ki je primeren za uporabo v kliničnem okolju. Predavanje bomo zaključili s predstavitvijo asistenčnih eksoskeletov za personalizirano uporabo, ki predstavljajo prihodnost rehabilitacijske robotike.

Prof. dr. Zlatko Matjačić, univ. dipl. inž. el. je doktoriral na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani. Trenutno je vodja Službe za raziskave in razvoj in pomočnik strokovnega direktorja za področje znanstveno-raziskovalnega dela na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Republike Slovenije – Soča. Je tudi redni profesor za področje biomehanike na Univerzi v Ljubljani. Med letoma 1998 in 2001 je kot docent poučeval in raziskoval v svetovno znanem Centru za senzorično-motorično interakcijo Univerze v Aalborgu na Danskem. Njegovi raziskovalni interesi vključujejo analizo in sintezo človeškega gibanja, biomehaniko in rehabilitacijsko robotiko. Vodil je več domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov, povezanih z rehabilitacijo gibanja. Je nosilec trinajstih mednarodnih patentov, od katerih sta bila dva komercializirana kot naprava za vadbo ravnotežja med stojo »Balance Trainer« in naprava za vadbo ravnotežja med hojo »E-go« (www.thera-trainer.de). Raziskovalna skupina, ki jo vodi, je v zadnjem desetletju razvila več rehabilitacijskih robotov za nevrorehabilitacijo hoje. Delo raziskovalne skupine je močno usmerjeno v prenos temeljnih znanstvenih izsledkov v izvedljive praktične pristope in naprave z namenom uporabe v klinični praksi. Dr. Matjačić je za svoje delo prejel zlati znak Jožefa Stefana za izjemne prispevke k znanosti v doktorski disertaciji (2000), prestižno slovensko nacionalno Puhovo priznanje za odličnost pri prenosu novih znanstvenih dognanj v inovativne izdelke (2012) ter srebrno priznanje Gospodarske zbornice Slovenije  za razvoj naprave za urjenje vstajanja (2014).

Košarica je prazna