Vabilo na predavanje Naravoslovno-tehniškega odseka

11.02.2025; 18:00 - 19:00; Dvorana Slovenske matice, 1. nadstropje, Kongresni trg 8, 1000 Ljubljana


Prijazno vabljeni na predavanje prof. dr. Igorja Križaja z naslovom Prekletstvo in blagoslov živalskih strupov, ki bo v torek, 11. februarja 2025, ob 18. uri v dvorani Slovenske matice (Kongresni trg 8/I, Ljubljana).
Predavatelj bo osvetlil izjemnost živalskih strupov. Celotna zbirka obsega na milijone različnih molekul, ki delujejo na vrsto fizioloških tarč. Poznavanje sestave strupov je ključnega pomena za razvoj učinkovitih postopkov za terapijo zastrupitev. Natančna karakterizacija mehanizma delovanja živalskih toksinov predstavlja osnovo za uporabo teh molekul kot orodij za temeljne raziskave kompleksnih fizioloških sistemov. Živalski strupi so bogat rezervoar zdravilnih učinkovin in spojin vodnic za razvoj zdravil. Ilustriral bo uporabnost toksinov v medicinski diagnostiki, kmetijstvu in biotehnologiji. Predstavil bo tudi nekaj odkritij svoje skupine, ki dajejo upanje na preboj v terapiji nekaterih od najbolj perečih patologij današnjega časa.

Predavanje sodi v cikel, ki ga organizira Naravoslovno-tehniški odsek Slovenske matice.
Izvedbo predavanja in posnetek je finančno podprla Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS.

Prof. dr. Igor Križaj je doktorski študij opravil na Institutu Jožef Stefan v Ljubljani (IJS) in na Imperial Collegeu v Londonu. Doktoriral je na Univerzi v Ljubljani, podoktorski študij pa je opravil na Institutu Pasteur v Parizu. Je vodja programske skupine in Odseka za molekularne in biomedicinske znanosti na IJS. Kot redni profesor biokemije predava na Univerzi v Ljubljani in na Mednarodni podiplomski šoli Jožefa Stefana v Ljubljani, kot vodilni slovenski toksinolog pa se še posebej posveča raziskavam delovanja nevrotoksičnih in hematotoksičnih komponent kačjih strupov. Pridobljeno znanje uporablja za razvoj zdravil za Alzheimerjevo bolezen in vensko trombembolijo, dve izmed najbolj perečih bolezni današnjega časa. Vodi tudi proteomske in strukturno-funkcijske raziskave proteinov. Do sedaj je objavil 178 raziskovalnih člankov v revijah s faktorjem vpliva in pet poglavij v znanstvenih monografijah. Vodil je številne raziskovalne projekte in bil mentor mnogim študentom, od tega trinajstim doktorskim. Je član več domačih in tujih strokovnih združenj ter uredniških odborov mednarodnih znanstvenih revij. Leta 2023 je prejel Zoisovo nagrado za vrhunske znanstvene dosežke.

Pridržujemo si pravico do spremembe programa. Informacije o dogodku lahko preverite na spletni strani Slovenske matice ali nas pokličete na 01 422 43 45.

Košarica je prazna