Vabilo na predavanje Naravoslovno-tehniškega odseka

11.03.2025; 18:00 - 19:00; Dvorana Slovenske matice, 1. nadstropje, Kongresni trg 8, 1000 Ljubljana


Prijazno vabljeni na predavanje o umetni inteligenci prof. dr. Matjaža Gamsa z naslovom Superinteligenca in človeška civilizacija, ki bo v torek, 11. marca 2025, ob 18. uri v dvorani Slovenske matice (Kongresni trg 8/I, Ljubljana).
Se moramo bati ali veseliti prihoda ASI? Ali je bolje, da jo strogo reguliramo ali pa jo podpiramo brez omejitev? Ali že danes znamo ustvariti umetnega profesionalca z IQ 500 na vseh področjih, kot smo že ustvarili umetnega zdravnika? Je ASI res rešitelj človeštva in naš najboljši pomočnik?
Predavanje bo poglobljeno predstavilo osupljiv razvoj umetne inteligence (AI), ki bo na napredek človeštva vplivala najhitreje in najbolj v celotni zgodovini. Predavatelj bo pojasnil delovanje GPT modelov in velikih jezikovnih modelov (LLM), da jih bo lažje razumeti. Predstavil bo trende razvoja umetne inteligence in napovedal, kdaj lahko pričakujemo pojav superinteligence (ASI). Analiziral bo vpliv teh tehnologij na našo civilizacijo, vsakdanje življenje, delo, odnose in ekonomijo.

Predavanje sodi v cikel, ki ga organizira Naravoslovno-tehniški odsek Slovenske matice.
Izvedbo predavanja in posnetek je finančno podprla Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS.

Matjaž Gams, prof. in dr. računalništva, je specializiran za področje umetne inteligence, na katerem deluje petdeset let, od tega dvajset let na področju superinteligence. Je vodja agentne skupine pri Odseku za inteligentne sisteme na Institutu Jožef Stefan, soustanovitelj Slovenskega društva za umetno inteligenco, Društva za kognitivno znanost, Slovenskega tehniško-naravoslovnega društva, Slovenskega računalniškega društva ACM in Inženirske akademije Slovenije. Je predstavnik za umetno inteligenco v evropskem združenju IFIP in državni svetnik za raziskovalno dejavnost v prejšnjem mandatu. Učil je na desetih fakultetah, tudi v Nemčiji, je član uredniških odborov desetih tujih revij, sodeloval je pri pribl. dvesto projektih, izmed katerih je določene tudi vodil, s sodelavci ima sedem patentov. Je dolgoletni odgovorni urednik mednarodne revije Informatica. V Cobissu je navedenih tisoč njegovih vnosov, sto petdeset v revijah s faktorjem. Med drugim je uredil Belo knjigo slovenske demografije, Belo knjigo o strokovnem varovanju okolja in knjigo Weak Intelligence.

Košarica je prazna